VRTNICA

Tradicionalno jo imenujejo «zelišče ljubezni» ter jo povezujejo s srčno čakro in z Afrodito, grško boginjo ljubezni, lepote in plodnosti. Torej ni čudno, da eterično olje vrtnice pomaga pri težavah s frigidnostjo in impotenco. Sočutje vrtnice se kaže skozi njeno moč, da zaceli čustvene rane. Kadar se počutimo zavrnjene ali kadar izguba drage nam osebe rani našo sposobnost, da ljubimo sami sebe in je omajana naša samopodoba, nam eterično olje vrtnice prinese nežno uteho in počasi «zaceli» srčne rane. Vrtnica deluje pomirjajoče, harmonizirajoče in tonizirajoče pri različnih psihičnih težavah in se lahko uporablja v mešanicah pri različnih stanjih - strah, depresija, nespečnost, nočne more, tesnobe, obup, frustacije, stres in splošna preutrujenost organizma.

SIVKA

Pri sivki so zdravilni cvetovi, listi in vsa cvetoča zel. Najbogatejše s sivkinim oljem je cvetje, tik preden se odpre. Zdravilne snovi in učinkovine so eterično olje, smola, čreslovine, grenčina in druge. Sivka deluje proti krčem, je rahlo dražljiva in poživljajoča. Uporabljamo jo pri napenjanju, migreni, omotici… notranje kotčaj, zunanje pa za vtiranje. Sivka na počutje deluje pomirjajoče in dobrodejno. Sivkino olje močno mrtviči klice, zato ga uporabljamo pri prebavnih motnjah.

KAMILICA

Je karminativ, sprošča vetrove, spazmolitik, blaži krčne bolečine, blagi sedativ in hipnotik, nekoliko pomirja in rahlo uspava, blaži vnetja, blaži sluznična vnetja, pri katerih se izloča sokrvca, sluz ali gnoj, antiseptik, razkužuje, skrči prizadete tkivne površine in omeji bolezenski proces, razstruplja pa tudi bakterijske strupe in spodbuja kožno presnovo in celjenje ran. Notranje se rabi proti prebavnim motnjam živčnega izvora, ki jih spremljajo vetrovi, potovalni slabosti, driski zaradi živčnosti, nemiru, in še posebno proti prebavnim motnjam v želodcu in črevesju s spremljajočo živčno razdražljivostjo pri otrocih. Zunanje obkladki poparka blažijo kožna vnetja, celijo opekline in rane, tudi razjedo goleni, lajšajo bolečine, pomagajo pri oteklinah in zlati žili in blažijo vnetja dojk. Vdihavanje kamiličnih sopar pomaga pri nahodu in vnetju obnosnih votlin ter gornjih dihalnih poti, izpiranje s poparkom in grgranje pa zdravi vnetje žrelne in ustne sluznice ter dlesni.

OGNJIČ

Po ljudskem izročilu je spazmolitik, miri krče in vnetja želodca, črevesja, žolčnega mehurja in žolčevoda, sečnega mehurja, ledvic in ženskih spolnih organov, pospešuje znojenje in izločanje vode, zaustavlja krvavitve, sproži izostalo mesečno perilo, antiseptik, skrči tkivno površino in jo razkuži, in granulacijsko sredstvo, pospeši nastanek zrnastega tkiva pri celjenju ran. Rabi se sicer notranje za zdravljenje želodčnih in dvanajstničnih razjed, a ga ti bolniki ponavadi težko prenašajo, izostalega in bolečega mesečnega perila ter krvavitve iz nosa, ki se poleti pojavlja predvsem zaradi razširitve nosnih krvnih žilic. Mnogo bolj se obnese zunanje, na koži in sluznicah, kjer je po učinku podoben arniki, a varnejši. Zdravi vneto ustno in žrelno sluznico, modrice, opekline, preležanine, razširjene vene na nogah, zlato žilo ter vnetje zadnjika in danke, pa tudi gnojne kožne ture in rane, ki se težko celijo, na primer razjedo goleni.

ROŽMARIN

Zaradi vsebovanega eteričnega olja, zdravi prebavne motnje, ki jih spremljajo vetrovi, občutek napihnjenosti in manjši krči, obenem pa vzbudi tek in izločanje želodčnih sokov. Manj pogosto se rabi za odvajanje žolča, učinek je slaboten, učinkujejo pa grenčine, ki najprej pospešijo izločanje žolča v črevo, nato pa tudi njegovo nastajanje. Je tudi diuretik, žene na vodo. Zunanje v obliki olja, mazil in alkoholnih raztopin lajša mišično in sklepno revmo, kot droga ali eterično olje se doda kopelim, ker spodbudi prekrvitev, uporaben pa je tudi za ustno higieno.

POPROVA META

Uporablja se v glavnem zaradi učinkov vsebujočega eteričnega olja oziroma njegove glavne sestavine mentol. Po različnih mehanizmih ureja prebavo, po prvem sprošča krožno mišico, ki zapira odprtino med požiralnikom in želodcem, in zmanjša pritisk v želodcu, po drugem ustavi vdor kalcija v mišične celice in zavre čezmerno dejavnost črevesnih gladkih mišic, kar olajša izpuh plinov in umiri vzdraženo črevesje. S pomočjo grenčine zbuja tek in izboljša prebavo, saj pospeši nastanek in izločanje prebavnih sokov ter odvaja žolč, ki ga tudi razkuži in zveča njegovo topnost, poleg tega pa sprosti krožno mišico, ki zapira izhod žolčevoda v dvanajstnik. Povzroči premikanje žolčnih kamnov, a ne nujno tudi njihovo izločanje. Blaži želodčne bolečine, ker naredi živčne končiče manj občutljive zanjo, prepreči pa tudi dražljaj na bruhanje. Učinkuje proti vnetjem, a mnogo manj kot kamilica, pri močnem vnetju želodčne sluznice ali razjedi pa bolj škodi kot pomaga.

Razkuževalne, protivirusne in znojilne lastnosti so v korist pri zdravljenju prehladov in gripe. Topli metini napitki spodbudijo potenje in zmanjšajo zaznavanje bolečine. Mentol se nahaja tudi v kapljicah za nos zoper nahod, kapljicah za inhaliranje ob vnetju dihal ter bonbonih in pastilah zoper vnetja v grlu. Poleg omrtvičenja čutnic za bolečino draži čutnice za zaznavo hladu in prijetno hladi usta.

Zunanje na koži mentolovi pripravkinajprej hladijo, nato ogrejejo, kar je v korist pri mišično-skeletnih bolečinah, glavobolih in zobobolu. Pri vtiranju v kožo na prsnem košu lajšajo dihanje, ker mentol sprošča sapnice.

Poprova meta nekoliko pomirja, a tudi preprečuje omedlevico in blaži krče notranjih organov. Nekoliko širi venčne žile, ki dovajajo kri v srčno steno.

Vir: Pomurske lekarne




Leave a Reply.